Що робити якщо вашу квартиру залили сусіди?

В многоэтажных жилых домах Кировограда, Александрии, Знаменки, Светловодска, на сегодня достаточно часто встречаются ситуации залива квартир по разным причинам.

Это, конечно, не приятная ситуация, но уже достаточно обыденная. Почти каждый житель многоэтажки с ней сталкивается хотя бы раз в своей жизни.

Но даже при залитии квартиры, при правильном подходе и своевременного реагирования, можно значительно сократить свои убытки и сохранить нервы!

В багатоповерхових житлових будинках Кіровограда, Олександрії, Знам’янки, Світловодська, на сьогодні досить часто зустрічаються ситуації з залиття квартир з різних причин. Це звісно не приємна ситуація, але вже досить буденна. Майже кожен житель багатоповерхівки з нею стикається хоча б раз у своєму житті. Але навіть при залитті квартири, за правильного підходу і своєчасного реагування, можна значно скоротити свої збитки та зберегти нерви! Для цього приведемо на наш погляд оптимальний алгоритм дій при залитті вашої квартири:

По-перше

Сповістити до об’єднаної диспетчерської служби, щодо факту залиття.

На даному етапі, виходячи із реалій нашої буденності, важливо жорстко контролювати дії представників експлуатуючої організації, так як цей етап є "фундаментом" від якого залежить подальший успішний перебіг подій.

Відповідно до Правил утримання жилих будинків і прибудинкових територій, затверджених наказом №76 від 17.05.2005 р. Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства, представниками експлуатуючої організації, за результатами огляду, повинний бути складений відповідний Акт про залиття, аварію, що трапилась на системі центрального опалення, гарячого водопостачання (або холодного водопостачання), форма якого наведена в додатку №4 до п.2.3.6 Правил.

Зокрема основними даними які обов’язково повинні фіксуватися в даному Акті є:

 • Дата та місце складання Акту;
 • Члени комісії;
 • Номер та адреса квартири, з якої трапилося залиття;
 • Номер та адреса квартири, що постраждала від залиття;
 • Причина залиття;
 • Висновки і рекомендації комісії;
 • Також повинні міститися підписи членів комісії, присутніх осіб, власників квартир з якої сталося залиття та яка постраждала внаслідок залиття;
 • Акт затверджується керівником експлуатуючої організації.

Слід звернути увагу на детальність опису пошкоджень конструкцій і опоряджувальних покриттів (шпалер, паркету, фарбування, тощо) зокрема їх характер, розмір, місцерозташування (номер кімнати, частина поверхні на якій вони присутні). Від детальності опису залежить можливість подальшої ідентифікації пошкоджень та їх із саме із залиттям, зокрема на певну дату. Також зверніть увагу на опис пошкоджених рухомих речей (в т.ч. побутової техніки), так як в наш час вони мають значну вартість. Іншим не менш важливим фактором, що повинен бути описаний у Акті є причина залиття. До найбільш часто зустрічающихся причин залиття квартир відносяться:

 • Несанкціоноване втручання мешканців квартири у роботу системи (заміна радіаторів, трубопроводів, вентилів, рушникосушарок тощо);
 • Незадовільне технічне обслуговування систем, передчасний вихід з ладу радіаторів опалення, трубопроводів, вентилів, гнучких підводок та ін.;
 • Неякісне виконання ремонтно-будівельних робіт на системах водопостачання, каналізації, опалення, в т.ч. гідравлічні удари при запуску систем;
 • Наявність прихованих (заводських) дефектів в запірній арматурі та сантехнічному обладнанні;
 • Інші.

Так як залиття має характери аварії і зазвичай триває не довго, то в подальшому при проведені судової експертизи в деяких випадках не завжди можливо категорично встановити причину залиття. Тому наполягайте на вказані в Акті причини залиття представниками експлуатуючої організації.

По-друге:

Необхідно звернутися до судового експерта за спеціальністю 10.6 "Дослідження об’єктів нерухомості, будівельних матеріалів, конструкцій та відповідних документів", для розрахунку ним розміру матеріальної шкоди, що завдана квартирі внаслідок залиття.

За необхідності перед експертом можливо поставити питання, щодо визначення причин залиття.

Експерту необхідно надати копії наступних документів:

 • Технічного паспорту на квартиру;
 • Акту про залиття.

Після проведення експертом візуально-інструментального обстеження та аналізу наданих документів, ним буде розрахований розмір нанесеної матеріальної шкоди та наданий ВИСНОВОК ЕКСПЕРТНОГО ДОСЛІДЖЕННЯ або ВИСНОВОК ЕКСПЕРТА в разі проведення експертизи в судовому порядку.

По-третє:

Полягає в вирішені питання відшкодування завданої шкоди, розмір якої визначено судовим експертом.

Тут існує два варіанти, це досудове вирішення питання, тобто добровільне відшкодування винуватцем залиття розміру завданої шкоди або ж звернення до суду.

Підсумовуючи, можна сказати, що в разі звернення до суду, зазначений в цій статті та зібраний вами комплект документів значно полегшить і пришвидшить судовий розгляд щодо відшкодування вам матеріальної шкоди внаслідок залиття вашої квартири в Кіровограді, Олександрії, Знам’янці, Світловодську. А також, що не менш важливо, зменшить шанси, як кажуть "вирішення питання" та порушення ваших законних прав.